Naša strava a životný štýl by mali byť základom našej výživy a zdravia. No … často to tak nie je a tak sa stretávame s tým, že trpíme rôznymi formami podvýživy. Podvýživa neznamená len to, že je niekto vychudnutí na kosť, ale je to stav, kedy telu chýba niektorá z makro alebo mikroživín Častejšie však trpíme práve nedostatkom mikroživín – vitamíny, minerály, stopové prvky, fytonutienty, enzými. A aj tento stav môžeme pomenovať slovom podvýživa.
Veľmi často dochádza v našom tele k nedostatku vitamínu D, ktoré funkcie sú nenahraditeľné a je dôležitým zdrojom našej ochrany.
Je dôležité poznať svoju stravu, jej zloženie a poznať svoje telo, poznať svoj životný štýl. Vieme že spánok, relax , pohyb a stres vo veľkej miere ovplyvňujú potrebu živín pre naše telo. Tieto znalosti nám pomáhajú orientovať sa v tom, ktoré živiny prijímame v dostatočnom množstve a pri ktorých je treba siahnuť po doplnkoch výživy.
Hlavné živiny potrebujeme denne na stavbu buniek a získanie energie a mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky) potrebujeme denne na získanie živín z potravy, na ochranu buniek a ďalšie veľmi dôležité životné funkcie.
Vitamín D pozná snáď každý, ale nie každý o ňom má dostatočné informácie.
Vitamín D si totižto často spájame s pevnými kosťami a vieme, že súvisí so slnečným žiarením. Je to aj najčastejšia odpoveď na otázku, k čomu je dobrý a odkiaľ ho získame. A je to správna odpoveď… ale nie úplná.
Vitamín D naozaj pomáha viazať vápnik v kostiach a naše telo ho dokáže získať okrem stravy zo slnečných lúčov.
Lenže význam tohto vitamínu pre náš organizmus je oveľa väčší. Veď posúďte sami.
Nedostatok Vitamínu D môže spôsobovať aj tieto ochorenia:
- osteoporóza
- osteopénia
- atritída
- chrípka
- prechladnutie
- oslabenie imunity
- zápalové ochorenia
- astma
- nadváha
- obezita
- cukrovka typu 2
- starnutie
- vypadávanie vlasov
- ekzémy
- obehové ochorenia
- nespavosť
- depresie
- migrény
- neplodnosť
- Alzheimerova choroba
- paradontóza
- schizofrénia
- svalová slabosť
- lupienka
- skleróza multiplex
- nedostatok energie
Myslíme, že tento repertoár je veľmi bohatý.
Je vedecky dokázané, že vitamínu D potrebuje každá bunka nášho tela a jeho trvalý nedostatok sa potom prejaví poruchami zdravia. Vitamín D napomáha aj pri prevencii pred zhubnými ochoreniami.
- zo stravy – vitamín D je rozpustný v tukoch a preto je dôležité konzumovať jogurty, tvarohy s obsahom tuku, teda znovu sme pritom vyhýbať sa odtučneným produktom. Veľký obsah vitamínu D nájdeme hlavne v živočíšnych produktoch, tučných rybách: sardinky, losos, sleď, treska, menej v mäse a vaječnom žĺtku.
- zo slnečného žiarenia – áno zo slniečka vieme získať najviac vitamínu D, a to až 80% – preto je pohyb na slnku tak veľmi dôležitý. Stačí nám 15-20 minút pobytu na slnku s odhalenými pažami (prípadne časťou tela, kde sa nachádza podkožný tuk, ktorý a podieľa na premene Vitamínu D). Tu je nutné pripomenúť, že ak používate kozmetiku s ochranným faktorom, tak sa k vám slnečné lúče síce dostanú, ale premena na vitamín D v koži sa neudeje. Pozrite či vaše telové mlieko a denný krém obsahujú ochranný faktor. Vyhľadávajte slnečné lúče aspoň 20 minút denne a nebráňte sa ochrannými prípravkami. Za túto dobu si nespálite pleť a získate niečo plus pre vašu imunitu a zdravie. Ak máte náchylnejšiu pokožku, slňte sa kratšiu dobu a postupne si zvykajte na dlhšiu. Zabráňte tomu, aby ste sa spálili. Pokožka postupne stmavne a potom vydržíte bez spálenia na slniečku o niečo dlhšie. Po slnení a načerpaní vitamínu D sa natrite ochrannými krémami s faktorom 15 a viac, podľa typu vašej pokožky a môžete sa ďalej už bez starostí vystavovať slnečným lúčom.
Poznámka: Dôležité je myslieť na to, že na premenu vitamínu D je dôležitý podkožný tuk. Preto ľudia, ktorý majú veľmi nízku hladinu podkožného tuku môže mať problém s hladinou vitamínu D.
Slnečné lúče a ich pôsobenie sú vysvetlením aj toho, prečo sme náchylnejší na ochorenia počas zimy, keď intenzita slnečných lúčov je slabá a ešte k tomu chodíme riadne zabalený do čiapok, šálov a zimných búnd, takže ani tá trocha slnka nemá šancu preniknúť na našu pokožku.
Konzum tučných morských rýb je v našom okolí veľmi nízky a na druhej strane konzum nízkotučných produktov vysoký a tie nám nedodajú žiaden vitamín D.
V mesiacoch keď máme viac slnečných hodín sa natrieme ochrannými krémami a tak sa pripravujeme o možnosť získať vitamínu D absorpciou cez pokožku.
Máme málo pohybu a aj pohybu na čerstvom vzduchu a to rovnako vysvetľuje vysoké percento mládeže s diagnózou skolióza. Tie čísla sú varovné. A vždy sa pobavíme, keď pri zistení tejto poruchy ako prvé príde zákaz účasti na hodinách telocviku 🙂
Nielen mládež má problémy s kostrou. Všimnite si ako sa starí ľudia krivia, neprirodzene chodia v predklone – ohýbajú chrbticu. Aj tu je nedostatok vitamínu D veľmi rozšírený a je rovnako nebezpečný. Starí ľudia majú menej pohybu, na slniečko chodia zriedka a ich strava býva často veľmi chudobná a jednotvárna. A tak im denne chýba množstvo základných živín.
Dôležité pre naše zdravie je vnímať tieto potreby nášho tela. Vnímať to, čo všetko potrebujeme prijímať stravou na dennej báze, aby sme si zabezpečili základ nášho zdravia. A ak to všetko nevieme zabezpečiť, potom je potrebné zvážiť príjem mikroživín vo forme kvalitných prírodných doplnkov, ako dobrý spôsob prevencie a ochrany.
Koľko vitamínu D denne potrebujeme?
Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 400 I.U. (medzinárodných jednotiek) čo predstavuje cca. 10µg. To je doporučená denná dávka, ktorá predstavuje minimum. V prevencii, pri zistení nedostatku a pri ochoreniach je potrebná 10 x vyššia dávka vitamínu D.
Ako zistíte že vám chýba vitamín D?
Určite netreba čakať dovtedy, kým nastanú zdravotné komplikácie a ak máte pocit, že ste náchylnejší na chrípkové ochorenia, ale sa objavili prejavy opísané vyššie v článku nechajte si pri vyšetrení krvi u vášho lekára urobiť aj výsledky na hladinu vitamínu D. Tá sa má pohybovať medzi 30,0-80,0 µg/ml.
Budete mať istotu, že vám tento vitamín nechýba. Je vecou každého z nás starať sa o seba a svoj imunitný systém tak dobre, ako sa nám dá. Je to celoživotná starostlivosť.