Dnes ráno som sa bola prejsť na trhu, v tržnici a kochala som sa farbami ovocia a zeleniny. Aký krásny začiatok dňa to bol.
No najradšej mám malý trh neďaleko domu, kde bývam. Chodí tam predávať starší pán svoje produkty zo záhradky a tie vyzerajú priam fantasticky. Pripomína mi to čas, keď som chodila s babičkou do záhrady, vysvetľovala mi aké rastlinky má nasadené v malých hriadkach a spolu sme sa tešili na zber.
Dnes už je záhradka dávno preč a tak chodím nakupovať do obchodov, alebo na trh.
Jar milujem. Pre jej farebnosť a silu živín, ktoré s jarným slnkom prináša ovocie a zelenina.
Prečo je mrkva červená, tekvica žltá, šalát zelený? Sú za tým aj – Fytonutrienty.
Čo sú to fytonutrienty, fytochemikálie?
Sú to rastlinné zložky, ktoré dodávajú rastlinám charakteristickú vôňu a farbu. No nie je to len o farbe a vôni. Fytonutrienty chránia rastliny, listy a plody pred účinkami oxidácie, pred škodcami a poveternostnými vplyvmi, UV žiarením.
Sú známe po stáročia, len tento názov nebol používaný. Hippokrates predpisoval na horúčku listy vŕby … Salicín, ktorý má protizápalové a analgetické účinky bol pôvodne extrahovaný z kôry bielej vŕby a až neskôr synteticky vyrobený do snáď najznámejšieho lieku … acylpyrínu.
Ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, orechy, čaj to všetko sú bohaté zdroje fytonutrientov.
V súčasnosti poznáme funkcie mnohých fytonutrientov, avšak ich celkový počet je 5 000? 10 000? a viac. Veda objavuje stále nové a nové. Niektoré jedlá môžu obsahovať viac ako jeden fytonutrient a určitá funkcia môže byť vo viacerých druhoch fytonutrientov.
Obsah fytonutrientov sa neuvádza tak, ako je to v prípade makroživín (sacharidy, bielkoviny, tuky) alebo mikroživín (vitamíny, minerály a stopové prvky).
Rovnako v súčasnosti nie sú stanovené odporúčané denné dávky. Odporúčané minimálne dve porcie ovocia a tri porcie zeleniny denne vo všetkých farbách zabezpečia dostatočné množstvo prijatých fytonutrientov.
Fytonutrienty majú antibakteriálne a protizápalové účinky, plnia funkciu antioxidantov, starajú sa o srdcovo-cievny systém, o sliznice a imunitný systém, atď.
Dôležité je však vedieť tento fakt: Ich vplyv na ľudské zdravie je preukázateľný.
V rámci fytonutrient farebného spektra rozoznávame tieto farby:
- biela – cesnak, cibuľa, karfiol, špargľa, chren, zeler
- oranžová/žltá – žltá paprika, paradajky, tekvica, citróny, pomaranče …
- červená – paradajky, jablká, čerešne, kápia, chilli …
- fialová/modrá – červená repa, baklažán, čučoriedky, tmavé hrozno, slivky, červená kapusta …
- zelená – hrášok, šaláty, cuketa, kel, hrozno, avokádo…
Najznámejšími skupinami fytonutrientov sú:
- Terpény , sem patria aj veľmi známe karotenoidy
- Flavonoidy (Polyfenoly) zahrňujúc Izoflavony (Fytoestrogény)
- Inositol fosfáty
- Lignany (Fytoestrogény)
- Isothiocyanates
- Fenoly
- Saponíny
- Sulfidy a tioly
Na našom blogu sa budeme postupne venovať všetkým farebným skupinám a ich vplyvu na naše zdravie. Sledujte nás a s každou farbou vám prinesieme aj recept 🙂