PohankovePalacinkyOvocieUrobte si palacinky trochu inak. Použitím inej múky získate iné chute, ale aj zmenu prijatých živín. Z klasiky sa tak môže stať nová alternatívna maškrtka.
Navyše …. ak trpíte potravinovými intoleranciami a alergiami nemusíte sa palaciniek vzdávať 🙂 Príprava pohánkových palaciniek je jednoduchá, rozdiel je iba v predpríprave cestíčka, ktoré potrebuje svoj čas a tak si ho môžete zamiešať už večer. Výhodou takýchto palaciniek je, že sú bez lepku, bez vajec, ktoré sú veľmi častým alergénom a sú aj bez mlieka.

Začnime základným receptom na palacinky:
Budete potrebovať na 4 palacinky – 2 porcie:

  • 200 ml ryžového nápoja, alebo mandľového, špaldového. Ak nemáte alergiu na mlieko, môžete použiť aj mlieko. A ak nemáte doma žiaden nápoj 😉 palacinky pripravíte aj s vodou
  • 100 g pohánkovej múky
  • 5 g repkového oleja na opekanie
  • 3 g morskej soli

Príprava:
Pohánkovú múku zmiešajte s ryžovým (alebo iným) nápojom na hladké cestíčko a nechajte ho 4 hodiny oddychovať prikryté na kuchynskej linke. Múka sa dobre previaže s tekutinou a preto nie sú potrebné vajcia. Môžete mierne osoliť. Po 4 hodinách upečte na panvici s nelepivým povrchom 4 pekné palacinky.
A z nich si urobte tieto s ovocím a čokoládou 🙂
Budete potrebovať na 1 porciu fantastickej maškrtky:

  • 2ks pohánková palacinka (podľa základného receptu)
  • 30 g malinového džemu alebo iného podľa chuti
  • 10 kvalitnej horkej čokolády
  • 10 g orechov podľa chuti
  • 140g čerstvého ovocia

Príprava:
Palacinky natrite malinovým džemom a naplňte nakrájaným ovocím. Preložte ich a posypte nastrúhanou horkou čokoládou a nasekanými orechmi.
Poznámka:
Ak nechcete palacinky s ovocím, pripravte si ich s tvarohom, alebo na slanu s avokádom, zeleninou. Fantázii sa medze nekladú 🙂 My sme v stánkoch s mliečnymi výrobkami odhalili aj kozí tvaroh a ten väčšinou môžu aj ľudia s alergiami na kravské mlieko.

Doba prípravy: 15 minút, plus 4 hodiny potrebné na odstátie cesta
Výživové hodnoty: 461kcal, Sacharidy: 77g, Bielkoviny: 9g, Tuky: 13g

A ešte …. Pohánka má nízky glykemický index a je bohatým zdrojom horčíka a mangánu, rutínu (vitamín P), vitamínov skupiny B, vitamínov E, C a aminokyseliny. Flavonoid rutín (vitamín P) priaznivo pôsobí pri chorobách žíl a ciev, kŕčových žilách, hemoroidoch a zlepšovaní imunity. Vďaka svojmu bezlepkovému zloženiu je pohánka vhodná aj pre ľudí stravujúcich sa podľa bezlepkovej diéty