Teším sa z kreativity pri tvorbe v kuchyni a rada si pozriem pekné nápadité fotografie.
Tak potom … Čo mi teda najviac vadí?
Takmer všetky tieto recepty sú uvádzané ako vylepšené, zdravšie ba dokonca zdravé, fit a hlavne, že ich môžeme konzumovať bez výčitiek a nepriberieme. No, neviem, som trochu skeptická (niekedy aj viac) k takýmto vyhláseniam 🙁
Neviem, či si autori uvedomujú dosah svojich slov, ale pri konzultáciách s klientmi často vidíme, počúvame, ako väčšina z nich týmto popisom verí a uverí napríklad aj tomu, že z trstinového cukru sa nepriberá, alebo že existuje fit vianočné pečivo a torty 🙁
Tak trochu tie zavádzajúce termíny vysvetlím:
- Vylepšený recept – je skvelé, keď nahradíme margaríny (konečne) za pravé maslo, bielu pšeničnú múku za špaldovú, alebo pohánkovú – možno aj časť za celozrnnú. Nahradíme biely cukor trstinovým, pečieme s práškom do pečiva bez fosfátov, nepoužívame farbivá, nekvalitnú čokoládu atď atď. Takto by sa dalo ešte pokračovať. Takto vylepšený recept prinesie novú chuť pečiva, možno zníženú dávku cukru, ale neznižuje jeho kalorickú hodnotu a množstvo tuku, sacharidov a ich vzájomný pomer. To v skratke znamená, že máme takmer rovnaký kalorický príjem ako pri tradičných surovinách, ktoré používala vaša babička. Samozrejme, môžeme brať do úvahy reálnu využiteľnosť živín, termický efekt potravín atď atď. Ale … úprimne, od zdravého jedla, to má trochu ďalej.
- Zdravé pečivo – pri tomto výraze mi býva veľmi rozporuplne a stojí ma veľa energie nereagovať na tieto príspevky priamo na Facebook-u. Nerobím to, lebo – zo zásady to nerobím. Tolerujem a nechám slobodu každému posúdiť, čo je pre koho zdravé. V dnešnej dobe je slovo zdravé, zdravšie používané ako záruka úspešnosti článku, stačí to tam napísať a záujem sa zvyšuje 🙁
Oveľa viac ma mrzí, keď na stránke ženy, ktorá pečie a varí, zverejňuje svoje recepty na stránke, má viac ako 40 tisíc fanúšikov, časť z nich jej isto verí a ona píše v receptoch zavádzajúce informácie 🙁
Označiť recept na vianočné pečivo kde je 500 g masla, 160 g cukru, 150 g mandlí, 200 g čokolády, 360 g múky za zdravý je podľa mňa už absolútne nezodpovedné 🙁
Toto pečivo sme doma piekli roky a je mimoriadne chutné, lahodné, v ústach sa krásne rozplýva. Veď z takého množstva dobrých surovín nemôžeme čakať niečo nechutné, ale ako zdravé to nemôžeme označiť. Iba ak chcem mať populárnejšiu stránku, príspevok, množstvo lajkov …. No z pohľadu výživy a zdravia je to nezodpovedné.
Dovolím si odporučiť, pozorne prečítať zloženie surovín v recepte a rozhodnúť sa čo je pre mňa dobré a aj zdravé.
Rovnako ako označovať recepty že sú bez alergénov a to aj také, ktoré obsahujú lepok, laktózu, mliečnu bielkovinu, sušené ovocie – teda najčastejšie alergény, prípadne zložky stravy, ktoré spôsobujú intolerancie. (lepok, mlieko, ale aj sušené ovocie, ktoré je problémom pri intolerancii na kvasnice a aj pri kvasinkových infekciách, s ktorými akoby sa vrece roztrhlo) A takto by sa dalo pokračovať. 🙁 - Konzumovať bez výčitiek – veľmi obľúbená formulka pisateľov receptov a kuchárskych kníh.
Jeme pre to, aby sme žili. Nejeme za odmenu a ani nejeme tak, aby sme si robili výčitky. Buď niečo chcem jesť a zhoduje sa to z mojim výživovým plánom a potrebou, alebo to nerobím.
Čo pomôže, že zjem niečo z výčitkami? Ak to bolo navyše, tak priberiem. A to isté sa stane, ak zjem niečo bez výčitiek – ak to bolo navyše tak priberiem.
Takže mi zase vyšlo, že tie slová zvyšujú len čítanosť, pridávajú „páčiky“ a predávajú knižky.
Nič z toho, čo som napísala nie je trestné a viem, že každý zodpovedá a rozhoduje sa sám za seba, ale príde mi to veľmi neseriózne a nezodpovedné, lebo šírenie nepravdivých informácií môže spôsobiť ujmu na zdraví.
Poviete si, že Vianoce sú raz za rok a pojednanie takéhoto „zdravého“ pečiva nespôsobí ochorenie, lenže tieto dámy šíria veľa nepravdivých informácií aj v iných receptoch, určených ľuďom s alergiami a intoleranciami a to je už horšie.
Na záver: Vyberajte si zdravé suroviny a jedzte vedome, varte a pečte pre seba a svojich blízkych. Varte s láskou a radosťou. Ale pamätajte aj na to, že aj keď zoberieme len zdravé suroviny, tak to ešte neznamená, že výsledok je zdravý a nepriberá sa z neho.