Rada chodím do dobrých cukrární a v cukrárni som si vypočula rozhovor troch dám.
Ich téma : zimné priberanie.
Navzájom si vysvetľovali, že je to prirodzené v zime jesť viac, že treba zásobu tuku, aby nám nebolo chladno, že tuk nám dodá energiu v zime, že treba obaliť nervy, aby sme vydržali dlhé tmavé dni, že cez sviatky sa všetci prepchávame, že aj tak nedostať dobrú zeleninu v zime a ovocie nemá vitamíny.
Povzbudzovali sa tak navzájom. A na záver skonštatovali, že prípadné zimné kilá navyše rýchlo zhodia nejakou dobrou diétou na jar. A hneď na to si aj vymieňali účinné spôsoby rýchleho a zaručeného schudnutia zimných kilogramov.
Mali pravdu vo všetkom? Prečo teda jeme v zime viac?
Pozrime sa na to spolu:
- Zásobu tuku na zimu. Myslím, že ju nepotrebujeme a už vôbec nie preto, aby nám bolo teplo 😀 Potrebujeme svoj kalorický príjem v zime ako aj v lete. Len zloženie stravy môže byť rozdielne. V zime máme určite iné zloženie stravy, používame iné potraviny, ale znásobiť množstvo tuku v dennej strave je veľké riziko
- Tuk nám dodáva energiu, ale denná potreba tuku je cca 25% z kalorickej hodnoty. Energiu získame hlavne zo sacharidov, ktoré pokrývajú potrebu energie. Štatistiky u nás varujú nad vysokou spotrebou tukov. Odporúčaná denná dávka je 60-70g a v skutočnosti je priemerná spotreba nad 113g denne… A to je už ozaj dosť!!! 🙁
- Obaliť si nervy tukom. No ja neviem…, ale našim nervom určite pomôže viac pohybu, aktivita a tvorivosť, ktorá robí radosť a správne nastavenie, ale tuk toto za nás nezvládne.
- Dlhé tmavé dni. V tomto mali ony dámy pravdu, je dlhšie tma 🙂 Častejšie ostávame doma a odpadnú nám vonkajšie aktivity (záhrada, šport, nakupovanie, vychádzky…)
A tak si čas krátime návštevami chladničky, tajných zásuviek so sladkosťami od Mikuláša, máme zrazu čas na varenie a vychutnávanie dobrôt. Máme nedostatok a nechuť na zeleninu a ovocie a jesť studené šaláty a veľa ovocia sa nám v zime nežiada, to je prirodzené. - Je nedostatok zeleniny a ovocie nemá vitamíny. Tak v tomto prípade veľmi nesúhlasím, lebo sezónnej zimnej zeleniny je dostatok a veľmi chutnej a hodnotnej. Majte odvahu vyskúšať aj trochu menej používané druhy a recepty.
V zime nás predsa dokonale zahrejú:
- husté zeleninové polievky
- pečená zimná zelenina
- teplý mrkvový šalát
- ružičkový kel s parmskou šunkou
- dusená kyslá kapusta
- fenikel dusený s mrkvou
- teplý šalát z čínskej kapusty
- …
Mohla by som takto ešte dlho pokračovať. A ovocie? No, musím uznať, že hrýzť jabĺčko pri -10C si neviem predstaviť, ale pečené jablká s orechmi to si viem predstaviť, rovnako ako dobré domáce hrušky v červenom víne. Možností je veľmi veľa, len stačí hľadať nápady, námety, rady.
- Tradičné kulinárske akcie – obdobie jesene a zimy je veľmi náročné na tieto akcie. Začneme vinobraním, burčiakom, pečenými husami s lokšami a potom príde Mikuláš s čokoládovými dobrotami. Následne sa už tešíme na vianočné trhy s punčom a dobrým vareným vínkom a zajedáme to chlebom s masťou a cibuľou (juuuj to je dobréééé) a užijeme si dostatok alkoholu a chuťoviek na vianočných večierkoch. Potom začneme piecť 12 druhov keksíkov na sviatky, zjeme sladučký adventný kalendár.
A sú tu vianočné hody! Prichystáme pre všetkých dostatok a zjeme to skoro sami (lebo všetci majú doma dosť a viac) Pokračujeme špecialitkami na Silvestra a sviatočný novoročný obed a takto rozbehnutí končíme 6.1. a už sa nevieme dočkať na diétnu kuchyňu v práci.
To by bolo všetko fajn, ale prídu domáce zabíjačky a darčeky z nich od svokry a dobrých susedov a fašiangové zábavy sú tiež gurmánskou záležitosťou, nehovorím o plesoch a tak…
Stačí toľko? Viete, zimné priberanie nie je iba o Vianociach … nie sú to iba tie 3 dni, ktoré strávime nad plnými stolmi, ale postupné naberanie dekagram po dekagrame často už od sychravej jesene. - Máme menej pohybu. A to je pravda, veď kto by už chcel ísť dobrovoľne do mrazu, snehu, víchrice a zimného dažďa? Ja teda isto nie 🙂
Ako z tohoto kolobehu von?
Je to náročné obdobie a zvládnuť ho, to chce cieľ, motiváciu. Chce to mať víziu a jasnú predstavu o svojej hmotnosti a tom, čo vlastne jem a čo mi robí dobre.
Ak si dáme pozor na stravu, tak je dôležité zaradiť do denného programu pohyb. Nie je nutné behať alebo chodiť za každých okolností, alebo ozaj nevhodného počasia. Pravidelný pohyb nám stačí zaradiť 3 x týždenne, 45-60 minút. A ak to nejde vonku, vieme to zvládnuť aj v bežných domácich podmienkach aspoň 2x týždenne.
Verte mi, že potom už nebudete musieť skúšať všetky „ zaručene“ fungujúce diéty a ničiť si vlastné zdravie.
A na záver:
Nepotrebujeme viac jesť v zime. Potrebujeme trochu zmeny v príprave zeleniny a ovocia a nevynechávať pohyb. A na jar sa stretneme fit a bez kilogramov naviac.
Držme si vzájomne palčeky 🙂