Máme tu zimu, alebo zatiaľ aspoň chladnejšie počasie 🙂 No zima určite nakoniec vystrčí svoje pazúriky, ale pohyb, ten potrebujeme aj v takomto chladnom počasí.
Ako sa obliecť? Čo na seba, aby sme sa pri pohybe cítili pohodlne, aby sme sa veľmi nespotili, aby nám nebolo chladno? Pretože inak, môžeme skončiť s bolením v krku, seknutými krížami, prípadne iným nepríjemným dôsledkom nesprávneho oblečenia.
Najprv je dôležité si uvedomiť, že počasie nie je zlé, môžeme byť len zle oblečení. 🙂 to je známa pravda všetkých športovcov.
Hranica toho, do akej teploty je zdravé športovať vonku v zime, je limitovaná iba silným mrazom (pod -15-18°C) Druhým limitným počasím je hmla, kedy sa okrem zlej viditeľnosti kumuluje vysoká vlhkosť. Tá vás môže obmedziť najmä vtedy, ak máte problémom s dýchaním, trpíte astmou alebo vás trápia poruchy imunitného systému. Vtedy sa kvapôčkové nákazy ľahšie šíria a hmla je tak obmedzením pohybovej aktivity vonku.
Dôležité je obliecť sa na váš pohyb podľa počasia. Čo to však znamená?
Pri intenzívnom pohybe počítajte s tým, ako keby vonkajšia teplota bola o 7 až 10 stupňov vyššia. Je to tým, že vaše telo sa zahreje, zapotí sa a vám je pocitovo teplejšie. Ak budete príliš oblečení, alebo budete oblečení nevhodne, budete sa cítiť nepohodlne a to vás môže demotivovať.
Navyše, ak sa príliš prehrejete, vaše telo zareaguje dehydratáciou, poklesne vám výkon, budete mať nepríjemné pocity, alebo vám bude chladno a svaly sa nezahrejú dostatočne, čoho následkom môžu byť svalové zranenia.
Takto by som mohla pokračovať, ale mojim cieľom, je dať vám také rady, ktoré vám pomôžu k tomu, aby ste mali z pohybu aj v chladnom počasí iba dobré pocity.
Vrstvy – Obliecť sa vo vrstvách, napomáha udržať vaše telo v suchu a teple.
Čo to znamená vo vrstve?
Znamená to, že si oblečiete 2 až 4 tenké vrstvy oblečenia.
Vrstviť je vhodné funkčným prádlom, najlepšie takým, ktoré má navyše aj antibakteriálne, antialergické vlastnosti.
Materiálov je na našom trhu množstvo. Pohybujú sa v rôznych cenových reláciách, takže si isto vyberiete aj podľa svojich finančných možností. Odporúčam vám navštíviť takú predajňu, kde vám odborník poradí, čo je pre vás vhodné zakúpiť.
No najdôležitejšia rada je nepoužívajte bavlnené oblečenie, rovnako ako aj nepriedušné materiály. Bavlna chladí, saje pot a v zime v nej budete cítiť chlad, vlhko, skrátka nepohodlie.
Aké vrstvy používať?
1. Základná vrstva: táto ide priamo na telo a zahrieva. Mala by byť vašou „druhou kožou“.
Čo znamená druhá koža? Oblečenie musí byť obtiahnuté na vašom tele. Tý sa zvyšuje účinok špeciálnej tkaniny. Takéto oblečenie je vyrobená tak, že chráni vaše telo pred chladom a zároveň odvádza od neho studený pot, avšak nenasáva tento pot do vlákna
2. Stredná vrstva: ochraňuje pred chladom a zahrieva. Už nie je našou druhou kožou a prípadne chráni aj pred vetrom, ak je teplejšie počasie a nie je potrebná tretia vrstva.
3. Vrchná vrstva chráni pred vetrom a vlhkom, ale je priepustná zvnútra von. To znamená, že pot-vlhkosť, ktorú vytvárate pohybom, sa postupne odvetráva bez toho, aby sa vaše telo ochladilo vetrom alebo chladom ovzdušia.
Čo na nohy?
Nie je nutné, aby sme mali všetky tri vrstvy aj na nohách. Nohy sú v pohybe a preto potrebujú väčšiu voľnosť. Podľa chladu by mali postačovať 2 vrstvy a nie 3. Postupne pri svojom pohybe zistíte, koľko vrstiev dole potrebujete a či vám postačuje napríklad iba jedna termo-vrstva.
Malá rada odo mňa: Ja osobne nosím ešte na bežeckých legínach aj krátke nohavice zo šuštiakoviny, ktoré sú voľné, neobopínajú ma. Sú dlhé asi do polovice stehien. Šuštiak ma chráni pred ďalších chladom v oblasti brucha a zabezpečuje mi pocit tepla, čím si chránim citlivé miesta náchylnejšie na chlad. Spodná časť brucha, močové cesty a pod. Vyskúšajte a vidíme, či sa vám tento „zlepšovák“ osvedčí 🙂
Pri oblečení je dôležité pamätať aj na obutie. To, čo máte na nohách je vaším druhým chodidlom a ponožky, vašou druhou zábezpekou zdravia. Pri pohybe platí to, že nie je jedno aké ponožky si obujete. Vaše nohy musia byť v suchu 🙂 Zamedzí sa tým nielen tvorba pľuzgierov, ale aj prechladnutie končatín, zápaly močových ciest atď. Znova platí zlaté pravidlo: Zabudnite na bavlnu a vyberte si funkčné materiály a ponožky, ktoré sú špeciálne určené na chôdzu alebo beh.
O tom, ako si vybrať dobré tenisky, obuv na chôdzu alebo beh, budem písať v ďalšom článku, lebo je to pomerne rozsiahla téma, ktorú samostatne rozoberiem v ďalšom článku.
Ale malá pripomienka smerom k obuvi. Ak sa vonku šmýka, je sneh, môžete použiť protišmykové pomôcky, ktoré sa používajú na behanie. Dostanete ich napríklad v športových predajniach zameraných na outdoor.
Čiapka ,rukavice.
V zimných, chladných mesiacoch pamätajte na pokrývku vašej hlavy, cez ktorú sa uvoľňuje extrémne veľa tepla. Pri silnom vetre by vám zároveň hrozilo prechladnutie dutín, prípadne omrzliny.
Potreba rukavíc je individuálna, ale v zime ich majte vždy po ruke 🙂 Najmä na začiatku tréningu vám môže byť chladno a kým sa telo zahreje, hrozili by vám omrzliny. Počas behu sa pravdepodobne zahrejete natoľko, že ich nebudete potrebovať, a tak pamätajte aj na vhodné odkladacie miesta pri výbere vášho oblečenia. Vyberajte si také, kde máte po ruke vhodné vrecká na odloženie drobností.
Ak sa idete aktívne hýbať, nikdy nebuďte oblečený príliš tuho. Aj to vás bude motivovať k dynamickejšiemu pohybu. Pohyb je o voľnosti, príjemných pocitoch a pohyblivosti. Veľa radosti z pohybu vám želám priatelia.
Ak máte akékoľvek konkrétne otázky ohľadom výberu oblečenia, prosím, dajte mi vedieť, rada vám poradím.