strava_vyzivaStrava je pre väčšinu populácie niečo tak samozrejmé, že sa málokto zamýšľa nad tým, čo jeho strava obsahuje a čo vlastne organizmu dodáva.

Nie je to výčitka….ani ja som sa tým nezaoberala väčšiu časť môjho života…

Nakupovala som potraviny, varila som veľmi rada a jedla…tiež veľmi rada 🙂

Oproti ostatným som mala výhodu, že som sa na strednej škole čo to naučila o potravinách a spomenuli tam aj výživové hodnoty a energetický príjem, ale len veľmi okrajovo. Zato ekonomických pravidiel sme sa učili oveľa viac. Doma sme túto tému nerozoberali, v školách sa nevyučuje o stravovaní a o význame správnej výživy pre  organizmus už vôbec nie.

Odkiaľ máme vedieť čo je pre nás správne, dobré…výhodnejšie….čo v ktorej fáze života sledovať, uprednostňovať?

Ako správne nakupovať, vyberať si tie správne kvalitné potraviny, ako ich skladovať, ako ich šetrne pripraviť, aby nestratili výživovú hodnotu, koľko mám denne zjesť?

Akú zeleninu a v akom zložení denne jesť, z čoho získať viac energie?

Desiatky otázok by som tu mohla ešte napísať. Celý spôsob stravovania a tým aj výživy sa učíme hlavne v rodine. Je to súčasť nášho dedičstva.

Zvyky našich predkov preberáme a odovzdávame ich ďalej. Je to správne?

Na trhu je nespočítateľné množstvo kuchárskych kníh….a vychádzajú stále nové.

K tomu ešte väčšie množstvo kníh o rôznych diétach….chudnutí …. zázračných účinkoch nejakej rastlinky z „antarktických lúk“.

Časopisy a dennú tlač radšej nespomínam. Dostať sa k serióznej literatúre o výžive….o zložení potravín … o zložení našich denných jedál … o ich výživovej hodnote a energetickej hodnote je skoro nemožné.

A pritom správna výživa je najlepšia investícia do nášho zdravia. Tým, že si osvojíme zásady správneho stravovania a životného štýlu prispejeme k dosiahnutiu a aj udržaniu si optimálneho zdravia.

Tým redukujeme možnosť vzniku rôznych chorôb spôsobených nesprávnym stravovaním.

Univerzálny recept na zdravie a vitalitu neexistuje, ale existujú oporné piliere…vyvážená strava, voda, spánok, relax a doplnky výživy, ktoré veľmi ovplyvňujú náš zdravotný stav a vitalitu.

A čo treba robiť? Čo treba zmeniť?

Na začiatok treba pochopiť na princípe vyváženej pestrej stravy, že jednotlivé potraviny obsahujú rôzne živiny – teda nielen základné -makroživiny – sacharidy, proteíny a tuky, ale aj mikroživiny – vitamíny, minerály, fytonutrienty .

A my potrebujeme všetky tieto živiny denne pre naše bunky dopĺňať a to je dôvod prečo preferovať vyváženú pestrú stravu. A ak si nie sme istí, že naše jedlo obsahuje všetky tieto živiny a v správnom množstve pre optimálne zdravie a vitalitu je potrebné siahnuť po doplnkoch výživy.

Ale to sa postupne na našom blogu dozviete v téme o doplnkoch ……