Veľká Noc už klope na dvere 🙂
A pritom Vy ste si po Novom roku dali predsavzatia, ako si udržíte hmotnosť, budete viac športovať, lepšie spať, ako zhodíte zopár kilečiek a budete vyzerať super v nových plavkách … A teraz sa blížia sviatky.
Pre udržanie hmotnosti sú veľkonočné sviatky veľkou výzvou. Tučnejšie druhy mäsa, vyprážané, pečené, údené, klobásy, salámy, maslové nátierky, majonéza v šaláte, krémové zákusky, tučné slané pečivo, šľahačka do kávy, domáci vaječný likér so smotanou, alebo čokoládový, víno, pivo, domáca pálenka a sladké limonády svetových značiek a pár reďkoviek a lístkov zeleného šalátu na ozdobu.
Je vám z toho niečo známe? 🙂
Môže niekto namietať, že údené, vajíčka, klobásky, majonézový šalát, atď. sú predsa tradičné veľkonočné jedlá! Áno, sú to tradičné jedlá, ale aj tu platí, že si z tradícii si často vyberáme len to čo nám vyhovuje. Určite málokto z nás dodržal 40 – dňový pôst pred Veľkou nocou, alebo len pôst na Veľký piatok či Bielu sobotu, alebo sa mýlim?
Poďme si pripraviť dobré sviatočné jedlá trochu inak. Ľahšie, zdravšie a chutné.
Údené mäso.
Odporúčame ho vynechať. Hlavne vtedy, ak nemáte domáce poctivo pripravené údené mäso. Príprava tejto „veľkonočnej pochúťky“ sa nezlučuje so zdraviu prospešnou stravou, hlavne v tomto období výrobcovia využívajú vysoký dopyt po tomto výrobku a tak sa mu radšej vyhnite.
Šunka.
Je možné kúpiť kvalitné šunky s obsahom mäsa viac ako 90%. Odporúčame vám kupovať si šunkové špeciality, ako je Schwarzwaldská šunka, Tirolská šunka, Serano šunka, či Parmská šunka a pod.
Zemiakový šalát majonézou
Pripravte ho trochu inak. Použite všetky suroviny tak, ako ste zvyknutí, ale namiesto majonézy pridajte pochúťkovú smotanu 10% , ktorú ste rozmiešali s kvalitnou horčicou.
Do šalátu k zemiakom dajte viac zeleniny. Chuť šalátu je výborná.
Rovnako môžete postupovať aj pri cestovinových, alebo zeleninových šalátoch.
Veľkonočné pohostenie trochu inak.
Plnené vajíčka
Takéto vajíčka patria k symbolom týchto sviatkov. Pripravte si ich na raňajky, či ako pohostenie pre návštevy – pripravte ich však bez margarínu a údenín, a s rozumným podielom čerstvého masla. Pri zdobení použite veľa zeleniny.
Na naplnenie však môžete použiť nátierky, ktoré si vyrobíte z nízkotučného tvarohu, avokáda, mrkvovej nátierky a pod.
Alebo použite tento postup:
Na tvrdo uvarené vajíčka rozkrojte pozdĺžne, opatrne vyberte malou lyžičkou žĺtok do misky. Žĺtky roztlačte vidličkou, pridajte jemný tvaroh (môže byť aj bryndza, alebo čerstvý syr Lučina), trochu horčice, soli, korenie a pažítku a dobre vyšľahajte. Naplňte vajíčka a ozdobte červenou a žltou čerstvou paprikou, kaviárom, sardelkou, kaparami, reďkovkami, jarnou cibuľkou, bylinkami. Zostatok nátierky použite na chlebíčky, či chuťovky.
Chlebíčky (chuťovky) sú praktickým pohostením a dajú sa pripraviť s rôznymi nátierkami:
Pripravte si základnú nátierku z jemného tvarohu, pochúťkovej smotany, horčice a soli.
Túto základnú nátierku môžete podľa chuti a surovín obmieňať, napr.:
- tvarohová jarná nátierka – pridajte jarnú cibuľku, nakrájanú reďkovku, pažítku (medvedí cesnak)
- nátierka s lososom – do základnej nátierky pridajte na drobno nakrájaného údeného lososa, trochu citrónovej šťavy a ozdobte čerstvým kôprom
- vajíčková nátierka – do základnej nátierky nakrájajte uvarené vajce, pridajte trochu horčice a ozdobte vňaťou jarnej cibuľky
- avokádová nátierka – do základnej nátierky pridajte avokádo, citrónovú šťavu, korenie a ozdobte kúskom paradajky
Sviatočný obed
Hovädzí vývar resp. slepačí vývar – je to základ nielen sviatočného obeda. Z kvalitného mäsa a dobrých špikových kostí pripravte tuhý vývar so zeleninou . Na prípravu vývaru potrebujete čas, je dôležité pomaly variť ho 2-3 hodiny, zeleninu do neho vkladajte neskôr, cca 1 hodinu pred dovarením. Výhodou je, že ho netreba miešať a tak sa vlastne varí „sám“. Kvalitný vývar má veľmi pozitívny vplyv na vašu imunitu a tým posilnenie zdravia. Vedeli to už naše babičky a dokázali s ním liečiť. 🙂
Sviatočné hlavné jedlo:
Tradíciou bolo pečené jahňacie mäso, bravčové mäso, údené mäso, hydina sa začala používať neskôr a ryby sa nepoužívali. Samozrejme naše chute a hlavne ponuka v obchodoch sa zmenila a tak si vieme vybrať aj iné jedlá.
Ak chcete chutné pečené mäso a vyhýbate sa bravčovému, je tento recept pre vás. Pripravíte si ho za 20 minút a potom ho už len budete v rúre piecť.
Špikované morčacie stehno.
Morčacie stehno vcelku bohato prešpikujte prerastenou oravskou slaninou, osoľte, okoreňte a nechajte 2-3 hodiny v chladničke.
Očistite šalotku, mrkvu, zeler a paštrnák a nakrájajte na väčšie kúsky a celú hlávku cesnaku prekrojte priečne na polovice.
Pripravte si čerstvý tymian a rozmarín, tieto bylinky zabaľte do listov póru a previažte.
Na väčšej panvici rozohrejte olej a prudko opečte pripravené mäso. Očistenú šalotku restujte do sklovita na oleji v nádobe, kde budete piecť mäso, pridajte výpek z opekania mäsa, nakrájanú zeleninu, cesnak a bylinky, pár minút restujte a pridajte k tomu prešpikované stehno.
Podlejte trochou vývaru (resp. vína) a vložte do rúry na 180°C a prikryté pomaly pečte. Občas polievajte mäso výpekom.
Upečené mäso nakrájajte na porcie a podávajte so zemiakovým šalátom, ktorý ste pripravili bez majonézy, len s pochúťkovou smotanou.
Vhodnou prílohou je aj zelenina z pečenia a dusená ryža.
Ku každému jedlu si pripravte čerstvý zeleninový šalát.
Zaznamenali sme aj zvýšený záujem o konzum domácich králikov, čo je potešiteľné, lebo je to diétne mäso, s vynikajúcou chuťou a prináša obohatenie jedálnička.
Domáci králik na slaninke s bylinkami.
Očisteného králika dobre nasoľte (aj zvnútra), prešpikujte ho slaninkou a potrite ho rozdrveným cesnakom. Plátkami slaniny môžete králika aj obaliť, vložte ho do rúry, mierne podlejte, pridajte čerstvé bylinky (rozmarín, tymian, petržlenovú vňať, jarnú cibuľku) a pečte prikryté cca 30-40 minút (podľa veľkosti králika) a odokrytého ešte zapečte 10 minút pri zvýšenej teplote.
Ako prílohu môžete podávať tradičný ľahší zemiakový šalát , dusenú ryžu , alebo zemiaky pečené v rúre. Miešaný zeleninový šalát spestrí váš slávnostný stôl a pomôže ľahšiemu tráveniu sviatočných dobrôt.
K sviatočnému obedu patrí dezert a na ten sa zväčša všetci najviac tešíme. Tieto jarné sviatky si môžeme dopriať niečo ľahké, ovocné, osviežujúce.
Ovocný tvarohový dezert v pohári.
Vyšľahajte jemný tvaroh s bourbon vanilkovým cukrom, pridajte trochu agáve sirupu. Do širších pohárov dajte vrstvu nakrájaných čerstvých jahôd, ďalšiu vrstvu tvarohu, vrstvu na drobno nakrájaného zrelého manga, vrstvu tvarohu a pokračujte vrstvou nakrájaného tmavého hrozna. Výber ovocia je veľmi variabilný. Dezert si pripravte pred obedom.
Ovocie v čokoláde.
Tým potešíte milovníkov dobrej čokolády – nakrájajte rôzne ovocie jahody, banán, mango, bobule hrozna a pod. Kvalitnú 60% čokoládu rozpustite vo vodnom kúpeli a pomocou špajdle namáčajte pripravené osušené ovocie. Nechajte uschnúť na mriežke a dezert podávajte.
Ovocný koláč s mandľami
Tenký plát kysnutého cesta dajte na plech, husto posypte ovocím podľa chuti a navrch pridajte nasekané mandle a posypte trstinovým cukrom. Tomuto koláčiku sa poteší každý.
Výber jedál, ktoré sú ľahké na prípravu a aj ľahko stráviteľné, je veľmi veľký. Mnoho nájdete na našom blogu v časti RECEPTY.
4Ak chcete zmenu naplánujte si nový jedálniček, všetky potrebné suroviny si zapíšte na nákupný zoznam a prekvapte rodinu netradičnými jedlami.
Zmena je život 🙂