Pohankove_Strapacky
Často chodievame pracovať na Oravu. Je tam ticho, pokojne, máme tam priestor na písanie, varenie, fotenie ale aj štúdium. A na Oravu vedie krásna cesta cez Terchovú a Zázrivú. Vždy tam zastavíme pri stánku s ovčími produktmi, kde je veľmi milá pani. Okrem tovaru nás vždy obdarí milým úsmevom, pekným slovom a deň je hneď krajší. Cesta vedie aj povedľa klasických slovenských kolíb, reštaurácií s ponukou bryndzových halušiek, strapačiek s kapustou, pirohov atď.
Všetko, čo mám veľmi rada, ale …
Všetko to obsahuje aj pšenicu, a to je pre nás s intoleranciou (resp. alergiou) na lepok a pšenicu tabu. Avšak láska k dobrému jedlu ma priviedla k nápadu, urobiť si túto chutnú a typickú slovenskú dobrotu doma.
A dnes sa podelím s vami o návod ako na to. 🙂

Verím, že poteší nielen tých, čo nemôžu pšenicu, alebo lepok, ale že poteší každého, kto chce vyskúšať niečo zdravšie, ľahšie stráviteľné aj v klasickej kuchyni.
Zo všetkých múk ktoré by sme mohli na tento recept použiť sa mi najdostupnejšia zdá byť pohánková múka. Veď ju dostanete takmer v každých potravinách a nemusíte ani do špecializovaných obchodov so zdravou výživou. (mimochodom … niekedy mám pocit, že názov zdravá výživa sa nie celkom na tieto obchody hodí 😉 vzhľadom na ich ponuku cukroviniek a sladkostí)
Pohánková múka sa vyrába z pohánky, ktorá najviac pripomína obilninu, aj keď nie je skutočnou obilninou. Je príbuzná s rebarborou 🙂 a možno aj preto patrí medzi veľmi zdravé plodiny. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a v súčasnosti sú jej najväčšími producentmi Rusko a Čína. Ale pre svoje pozitívne vlastnosti a dopyt sa pestuje už aj v iných krajinách sveta. U nás sa začala pohanka pestovať v druhej polovici minulého storočia.
Napriek tomu, že pri mechanickom spracovaní je pohánka veľmi odolná, zle znáša chemikálie a preto sa jej darí iba na nekontaminovanej pôde. Kedysi patrila pohánka k jedlám chudobných. No dnes ju považujeme za veľmi zdravú rastlinu. Dôvodom je obsah rutínu – ktorý je vynikajúcim antioxidantom, ale pôsobí hlavne proti krvácaniu a je prirodzeným „zastavovačom“ krvácania.
Preto je pohanka vhodná pre ľudí, ktorý majú problém s cievami, kŕčovými žilami, hemoroidmi, krvácaním z ďasien, nosa. Ženy by ju mali konzumovať pravidelne aspoň 2x týždenne.
No možno vás zaujme, že pohanka podporuje aj libido, potenciu 😀

Pohánka sa u nás najčastejšie predáva vo forme krúpov alebo múky.
Ale teraz už mám pre vás recept na klasické slovenské halušky – strapačky. Nechávam na vás či si ich urobíte s kapustou alebo kvalitnou 100% ovčou bryndzou. No nezabudnite že na ne patrí aj trochu prerastenej slaninky. Mňam.

Budete potrebovať na cca. 2 porcie halušiek:

  • 400g zemiakov
  • 100g pohánkovej múky
  • soľ podľa chuti

Postup:
Nastrúhajte zemiaky na strúhadle, alebo ak si nechcete zodrať pršteky ako ja, tak použite kvalitný kuchynský mixér. Zlejte prebytočnú vodu, ak sú zemiaky veľmi vodnaté. . Pridajte pohánkovú múku, soľ a dobre premiešajte. Nechajte 30-60 minút postáť aby sa múka trochu zapracovala.
Cesto má mať takú konzistenciu, aby z varešky v kúskoch odpadávalo a nelialo sa. Do väčšieho hrnca dajte variť vodu, keď sa varí ju osoľte a pomocou „haluškára“ spracujte cesto priamo do vriacej vody. Halušky občas premiešavajte, aby sa nezlepili. Keď vyplávu na povrch sú uvarené.
Ak pripravujte bryndzové halušky, bryndzu si vopred rozrieďte vlažnou vodou a do takto pripravenej bryndze vložte horúce halušky. Halušky nepremývajte vodou po uvarení. Pridajte vyškvarenú slaninku, najlepšie tú Oravskú.
Ak máte chuť na strapačky očistite si veľkú cibuľu, nakrájajte ju na drobno a dajte ju do rozohriateho oleja a duste do sklovita. Pridajte rascu a nakrájanú kyslú kapustu, z ktorej ste zliali nálev. Duste do mäkka. Do takto pripravenej kapusty vmiešajte uvarené horúce halušky a pridajte vyškvarenú oravskú slaninku.

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Pohankova_Slivkove_GuleMakovy_s_jablkami_bez_lepkucoko_gulky_xocolatl