na_hmotnosti_nezalezi2Zvláštna veta od profesionálneho poradcu, ktorý je akreditovaný na prácu v oblasti výživy, koučingu a poradenstva v strave, životnom štýle atď.

Ale verte mi, naozaj na nej nezáleží. Je to veličina, ktorá akosi nie je tým, čo určuje zdravé zloženie tela. Rovnako ako povestné BMI a strach z jeho prekročenia . Veď taký športovec, ktorý má obrovský svalový objem bude mať BMI na úrovni obézneho človeka 😉

Ale vráťme sa nazad k hmotnosti.

Na čom teda záleží?

V skutočnosti na určenie stavu stavby tela, lebo na tom naozaj záleží, je dôležité poznať objem tuku, svalov, vody v tele a určenie hodnoty bazálneho metabolizmu. Teda toho metabolizmu, ktorý je dôležitý na prežitie a správne fungovanie našich orgánov, imunity a podobne.

Tak dobre, dôležitá je skladba tela, ale … ako ju zistíme?

Metód je množstvo. Existujú jednoduché prístroje, ktoré určujú objem tuku celkového, rovnako ako váhy na domáce použitie. Výsledky sú však často veľmi zavádzajúce, lebo símajú zväčša len cez jednu telesnú oblasť. Buď ruky, alebo nohy.

Najviac komplexný pohľad získame vtedy, keď použijeme metódy bioimpedancie komplexne.
Meranie na celom tele.

Klientka2V priloženom obrázku číslo 1 vidíte u našej klientky zistenie vnútornej skladby tela. Rozloženie tuku, svalov na tele ale hlavne stav vnútrobrušného (viscerálneho = VFA) tuku, ktorý podľa mnohých overených vedeckých štúdií je priamo zodpovedný za civilizačné ochorenia. (cukrovka, vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia atď)

Súčasťou výstupu je aj hodnota metabolizmu na základe ktorého veľmi presne určíme či je metabolizmus spomalený, zrýchlený alebo v norme.

A toto  všetko, tvorí základ pre individuálne stanovenie potreby základných  živín denne . pre dni bez alebo s pohybovou aktivitou.

Klientka1Ale často sa v praxi stretávame aj s druhým extrémom, keď k nám príde klient/ka, ktorá chce schudnúť. 4-5 niekedy aj viac kilogramov, avšak po meraní zistíme, že stav tuku v tele je na spodnej hranici, prípadne pod ňou. V takomto prípade hľadáme optimálnu cestu k tomu, aby strava slúžila smerom k zdraviu a vitalite a aby objem tuku neklesal a udržal sa dostatok svalovej hmoty, živín a zabezpečilo sa zdravie.

Otvárame takto dvere k poznaniu toho, že klient/ka sú na tom dobre a chudnutie by išlo proti ich zdraviu.

Tak alebo onak. Vždy je to otázka stravovania, stanovenia jedálnička, toho, čo konzumujeme. Lebo len to nám prináša výsledky.

Každý sme veľmi individuálny a aj preto z dlhodobého hľadiska všeobecné jedálničky nebudú fungovať.

Komplexná analýza tela napomáha pri určení základu zmien stravovania. Zmien, ktoré dokážu zlepšiť hmotnosť, stav vnútrobrušného tuku, zlepšiť metabolizmus.

Analýzu pravidelne realizujeme v našej ambulancii výživy a vitality. Ale ak nemáte radi slovo ambulancia, lebo sa spája s chorobami 😉 je možno lepším pojmom v poradni, koučovni.

Je to miesto, kde vám dokážeme pomôcť, odpovedať na otázky a dať vám podklady pre zmeny v stravovaní bez obmedzení. A o to nám ide. Nájsť cestu tak, aby v strave neboli závažné obmedzenia, zákazy, ktoré v skutočnosti plodia len porušenia a rozčarovania.

Jeme preto aby sme žili a žijeme preto, aby sme si jedlo dokázali vychutnať v prospech zdravia.

Koľko takáto analýza a následná 30-45 minútová konzultácia stojí? 25€. Objednať sa môžete u nás na mailovej adrese: akosiuvaritzdravie@gmail.com. Určite nájdeme spoločný termín 😉 a už teraz sa na vás tešíme.

ObalkaKnihyMáte už našu knihu? Aby strava neškodila, jedlo ako priateľ. Aj tam nájdete množstvo hodnotných informácií a skvelých receptov pre zdravie.