Hmmmm … Intolerancia na kukuricu ! Čo s tým?
Testy vám ukázali intoleranciu na kukuricu. Tak si poviete: „Prestanem si ju doobjednávať na pizzu, v reštaurácii kde mi ju dajú ako „ zeleninovú oblohu“ ju nezjem. Ovládnem sa a aj šaláty si budem vyberať podľa zloženia trochu dôkladnejšie. Tak, a je to vybavené. 🙂
No je to naozaj týmto vybavené?
NIE, nie je to také jednoduché. Aj keď ja som optimista, ale netreba to podceňovať. Tak sa spolu začítajme 🙂
Intolerancia na kukuricu (kukuričný škrob) vyžaduje vynechať konzumáciu okrem kukurice (varenej, pečenej, konzervovaných zŕn, nakladanej…) aj:
- pukancov
- kukuričných lupienkov (corn flackes)
- raňajkové cereálie (čítať zloženie na etiketách)
- cereálne tyčinky
- jogurty
- kečupy
- rôzne nátierky
- údeniny
- paradajkové omáčky
- konzervované ryby v omáčkach
- detská výživa
- jablkové (ovocné) pyré
- pudingový prášok
- Maizena = kukuričný škrob
- prášok do pečiva
- polotovary – práškové zmesi na koláče a zákusky
- zákusky
A aj z tohoto dôvodu čítajte zloženie potravín, ktoré si kupujete.
A ešte jedno upozornenie: Sú výrobcovia, ktorí uvádzajú v zložení slovo škrob, alebo modifikovaný škrob. Môže to byť kukuričný, pšeničný alebo iný škrob. Vyhýbajte sa týmto produktom.
A máme pre vás ešte trochu informácií k modifikovanému škrobu. Modifikácia je úprava škrobu, akéhokoľvek, pšeničného, kukuričného, zemiakového, ryžového. Upravuje sa, aby boli dosiahnuté vlastnosti, na ktoré je tento výrobok určený.
Používa sa hlavne ako stabilizátor alebo na zahustenie. Pridávanie takto upravených škrobov je v súlade s legislatívou. Ale … je však na vaše zváženie, či budete konzumovať takto „upravené“ produkty, lebo aj bez toho sa dajú vyrobiť napr.: jogurty, presnídavky, kečupy….a pod.
Výrobcovia vedia prečo to robia, veď aj tak sa dá znížiť výrobná cena. A tak, my spotrebitelia platíme viac za menej hodnotné, upravené potraviny, ktoré zaťažujú a zhoršujú naše trávenie.
Ak je na etikete uvedený len škrob, alebo modifikovaný škrob je ťažko rozlúštiť o aký sa jedná. Takže ak máte intoleranciu na kukuricu radšej sa vyhnite takému produktu. Označenie škrobu môže byť aj takéto E1404, E1402, E1412 a pod.
V Čechách sa vyrába modifikovaný škrob len pšeničný a zemiakový, no na Slovensku aj kukuričný.
Potraviny ktoré konzumujete by mali byť v prvom rade čo najviac prirodzené, nemali by obsahovať veľké množstvo dochucovadiel, stabilizátorov, prídavných látok, látok zvýrazňujúcich chute. A aj tu platí dvojnásobne:
V jednoduchosti je krása, v jednoduchosti je chuť 🙂