Poznáte to? Celý deň v pohode, žiadna myšlienka na malý kúsok čokoládky, na gumového medvedíka, či aspoň jeden keksík. Na raňajky len odporúčané keksy z TV, na desiatu kávička a obed bez polievky a prílohy.
Prídete z práce, nákupy sú už na svojom mieste, dokonca aj práčka je naložená a spokojne perie. Skontrolujete domáce úlohy, prebehnete poštu na stolíku a vytriedite letáky rovno do zberu. Urobíte si malú kávičku, lebo je už dosť neskoro a mäkko zapadnete do pohodlného kresla.
Konečne pokoj, ticho a chvíľka oddychu.
Po chvíli zistíte, že ste hladná…hmmm od obeda je už riadne ďaleko a k poobednej káve s kolegyňami nebola sladkosť. Odoláte sladkosti a urobíte si chlebík so syrom a jednou paradajkou. Zelenina musí byť. Žalúdok hlási nasýtenie a vy dorobíte domáce práce, tak ako každý deň, prekontrolujete či je všetko na ráno pripravené a deti idú do svojich izieb, manžel sleduje záznam zo Svetového pohára v lyžovaní a večerná chvíľa, čas len pre vás.
Beriete si do ruky rozčítanú knihu a po chvíli je tu. A akokoľvek sa snažíte, neodíde… urputne sa drží a podpichuje vás, nabáda, láka, zahráva si s vami a vlastne … dokonale manipuluje.
Kde sa tá myšlienka na sladké vzala, veď ste na nič také nemyslela a prečo nejde preč, nepotrebujete ju … alebo áno??? Prečo sa tento scenár opakuje, prečo nás prepadajú chute na sladké?
Má to viac dôvodov a nie je to iba podľahnutie, nedostatočne pevná vôľa, hormóny, stres …
Dôvody sú vlastne pomerne jasné a niektoré vám tu opíšem spolu s návrhom ako jednoducho nepodľahnúť:
1. Nepravidelné stravovanie – Vynechávanie jedál, či už zámerne, alebo z nedostatku času spôsobuje chute na sladké.
Riešenie: naučte sa pravidelne jesť aspoň každé 3-4 hodiny. Rozdeľte si obvyklé porcie- čiže, nepridávajte jedlo, ale skráťte si intervaly jedenia.
2. Nevhodné zloženie jedál – konzumujete jedlá s vysokým glykemickým indexom a krátko po jedle pociťujete chuť na niečo, a to niečo je najlepšie sladkého vzhľadu, chute, vôní, dokonca to musí vyzerať sladko, lákavo 🙂
Riešenie: vyberajte si jedlá s nižším glykemickým indexom, vyhýbajte sa jednoduchým cukrom (cukor a výrobky z neho, často v diétach využívané light výrobky, biele pečivo, sladké pečivo) Jedzte plnohodnotné potraviny – celozrnné produkty, ovocie a zeleninu, sušené ovocie, orechy.
3. Málo spánku – dbajte na to, aby ste dostatočne spali a mali kvalitný spánok. (Písali sme o tom už v dvoch článkoch) Často počujem túto vetu: „Mne bohato stačí 5 hodín spánku, veď spím tvrdo a plnohodnotne.“ Prípadne ďalšia veta: „Ja pred polnocou aj tak nezaspím.“ Ja naozaj verím tým tvrdeniam, ale sú to len návyky a uverili sme, že to inak nejde. Trvalý nedostatok kvalitného spánku spôsobuje únavu a vyčerpanosť a vtedy sa naše telo dožaduje energie navyše. Keďže je v strese tak túži po sladkom kúsku niečoho.
Riešenie: začnite meniť tento návyk a choďte do postele pred 22 hodinou, ak nemôžete hneď zaspať tak si čítajte príjemnú knižku, alebo len počúvajte hudbu. Vyhostite televízor a počítač zo spálne, sú to veľmi rušivé vplyvy. Navyše často plné reklám, ktoré sú aj o tom, čo dobré zjesť, vypiť a pod. Po krátkom čase si zvyknete na nový rituál a vaše telo nebude mať dôvod žiadať energiu navyše, bude zrelaxované a oddýchnuté.
4. Fyzická a psychická vyčerpanosť – vyčerpané telo potrebuje viac energie a tá prichádza so sladkou chuťou rýchlo a „pohladí“ ubolenú dušičku. Je to pocit uspokojenia, aj keď vieme že chvíľkového, ale v tom momente pomôže.
Riešenie: ak ste tak veľmi vyčerpaní, dajte si kúsok horkej čokolády najviac dve kocky a riadne si ju vychutnajte, alebo si zoberte za hrsť sušeného ovocia, orieškov (nie pražených a solených, optimálne pár kúskov vlašských, lieskovcov, para orechov alebo mandlí) a pomaly si ich vychutnávajte pri čítaní. Je dôležité, aby ste nezjedli celú čokoládu, alebo vrecko gumových medvedíkov. Keď sladkosť skonzumujete umyte si zuby, zatvorte kuchyňu a uložte sa do postele.
Je určite ešte viac dôvodov na večerné mlsanie sladkostí, okrem tých ktoré som uviedla avšak aj tu je potrebné si uvedomiť, že to všetko je iba … NÁVYK.
Navykli sme si mať vždy niečo na stole: keksíky, ovocie, oriešky, lupienky, orechy, sušené ovocie, krekry, tyčinky a podobné.
Je to samozrejmosťou v našich domácnostiach a skoro nik sa nad tým nepozastaví. Koľkokrát ideme okolo toho miesta, tak nám len ruka padne do misky a hryzkáme až si vybudujeme veľmi nenápadnú závislosť. Potreba stále niečo prežúvať, aj hneď po jedle. Prípadne s vysvetlením, že potrebujeme prehodiť chuť, dopriať si potešenie, ulahodiť telu a duši. Alebo iné zdôvodnenie, ktoré hovorí, že je to pripravené, keby niekto prišiel. Myslím, že v reále ani táto neobstojí. Návšteva odíde a miska ostáva plná, nuž tak ju dojeme, keď už je to tu a sáčok je vyhodený. Ale … To asi poznáte 🙂
Skúste urobiť doma experiment: odložte voľne položené potraviny do skrinky , lebo tam patria a okrem misky s jablkami nevystavujete nič na stole. V čase medzi jedlami si zoberte pár sušených sliviek a pár orieškov, usaďte sa s nimi a s radosťou si ich vychutnajte. Bez čítania novín, knihy, bez TV či PC. Keď sa najete pokračujete v činnosti. Po pár dňoch získate nový návyk. A k tomu vám z radosťou gratulujem!
A na záver niekoľko tipov z praxe, ktoré môžu tento návyk zmierniť prípadne odstrániť:
- nerobte si zásobu sladkostí – tvrdenie, že to kupujete pre hostí neobstojí. To čo nekúpite, to nezjete.
- ak sa blížia dni v mesiaci, kedy vás sladkosť zachráni pripravte sa – urobte si ovocný šalát s medom a orechmi, čokoládový puding s mätového čaju (o chvíľku nájdete na našom blogu recept).
- majte doma sušené ovocie a oriešky, kvalitnú čokoládu kupujte v najmenšom možnom balení.
- pite dostatočné množstvo vody s citrónom a bylinkami.
- naplánujte si pohybovú aktivitu mimo domu.
- zamestnajte ruky a mozog – kreslite, hrajte na hudobný nástroj, lúštite sudoku, robte ručné práce, aktivita pomáha 🙂
- zjedzte večer viac dusenej zeleniny a nevynechávajte bielkoviny a prílohy.
- v zime sú dobré na večeru husté zeleninové polievky, ktoré svojou vlákninou dobre zasýtia.
- upečte si vlastné vločkové keksíky (aj tieto budú čoskoro spolu s receptom na našom blogu ) a v prípade potreby si jeden dajte.
- v jedle využívajte všetky chute: slanú, horkú, kyslú, sladkú.
Verte, že je lepšie zjesť denne jednu kocku čokoládky s pôžitkom, ako dvakrát v týždni celú tabuľku a navyše, ale s výčitkami. Užívajte si život s radosťou a pôžitkom, zaslúžite si to 🙂