Dnes pokračujeme v popise farebnej škály zeleniny a k bielej priradíme dnes červenú. Tá je veľmi rozšírená, hlavne paradajkami, reďkovkami a kapiou, ale aj aktuálnymi jahodami.
No a v neposlednom rade ju poznáme preto, lebo hlavne v lete sa odporúča konzumácia karoténov, ktoré chránia pokožku pred účinkami slnečného žiarenia.
Červenú farbu zeleniny spôsobujú fytonutrienty, a najznámejšie v tejto farebnej skupine sú:
- Flavonoidy napr. rutín, citrín… označované sú ako bioflavonoidy a sú silnými antioxidantmi Ochraňujú cievy, zabraňujú vzniku kŕčových žíl, ochraňujú srdcový sval.
- Quercertín – spomínali sme ho už pri bielej farbe. Avšak nachádza sa aj v ovocí a zelenine červenej farby – je to bioflavonoid, ktorý má rozsiahle, pozitívne účinky na zdravie.
Má antialergické účinky – pôsobí na stabilizáciu bunkových membrán a zabraňuje uvoľňovaniu histamínu a iných látok spôsobujúcich alergické reakcie.
Má protirakovinové pôsobenie (rakovina prostaty, rakovina pľúc) – popísané v dokumentáciách Zápaly prostaty a celej vylučovacej sústavy, ďalšie protirakovinové pôsobenie (in vitro = „v skúmavke“) – prsníky, vaječníky, hrubé črevo, tenké črevo, konečník, mozog, leukémia.
Je dôležitý pre diabetikov – má schopnosť zvyšovať sekréciu inzulínu a zabraňuje kumulácii sorbitolu látka zastúpená v ovocí), ktorý u diabetikov narušuje nervy, sietnicu, obličky.
Ako jeden z významných bioflavonoidov je nevyhnutý pre využitie vitamínu C. - Karotenoidy majú funkciu antioxidantov, čím môžu preventívne zabrániť ochoreniam ako rakovina, reuma, arterioskleróza, Alzheimer, Parkinson, šedý zákal ako aj starnutiu pokožky.
Najznámejšie sú alfa a betakarotén, ale aj luteín.Lykopén –karotenoid – je červené farbivo, ktoré má silné antioxidačné a protirakovinové účinky. Tieto účinky sa nestrácajú ani tepelnou úpravou paradajok, dokonca je jeho účinok vyšší. Preto je možné ho získať aj z tepelne upravenej paradajkovej šťavy a iných varených paradajkových špecialít (polievky a pod.) Pri nákupe hotových paradajkových omáčok a polievok pozorne čítajte zloženie, nie všetky sú len z paradajok. - Karotenoidy sú jedným z najsilnejších antioxidantov.
Zhrnutie:
Fytonutrienty tejto skupiny pozitívne ovplyvňujú hlavne:
- DNA
- Imunitný systém
- Srdcovo – cievny systém
- Zdravie prostaty
- Ochrana buniek – zdravie pokožky
Zdroje nájdete v zelenine a ovocí:
- paradajky, červená reďkovka, červená paprika, kapia, chilli, vodový melón (pozn. vodový melón je zelenina), červená čakanka …
- červený grapefruit, granátové jablko, červené jablká, maliny, jahody, čerešne …
Pridajte k porcii zeleniny bielej farby jednu porciu zeleniny krásnej červenej farby a urobíte ďalší krok v prevencii vášho zdravia.
A aj dnes máme pre vás jeden recept:
Paradajková polievka z pečených paradajok.
Vynikajúca letná polievka z pravou chuťou paradajok a zeleniny, ktorej je v letných mesiacoch obrovské množstvo. Avšak jej príprava je netradičná no jednoduchá. Má krásnu vôňu, chuť a farbu.
Čo budete potrebovať na 4 porcie:
- 1200g paradajok
- 150g jabĺk
- 50g jarnej cibuľky
- 20g cesnaku
- 50g zeleru
- 100g cibule
- 80g bielej papriky
- 10g cukru
- 10g extra panenského olivového oleja
- 15g bieleho balsamico octu
- mletú škoricu, soľ, korenie
Príprava:
Paradajky prekrojíte na polovičky a reznou plochou ich uložíte na plech. Cibuľu pokrájajte na 1/4, jarnú cibuľku nakrájajte na väčšie kúsky, cesnak len po dĺžke rozkrojte a vyberte klíčok. Papriku na väčšie kúsky, jablko pokrájajte na plátky a zeler na kúsky.
Všetko rozdeľte na plech k paradajkám, pridajte bobkový list, vetvičky čerstvého tymianu a rozmarínu. Pridajte čerstvo mleté korenie a trochu soli, pokvapkajte olejom.
Rúru rozohrejte na 200°C a vložte do nej plech so zeleninou na cca 15 minút. Dajte pozor, aby vám paradajky neohoreli. Vyberte z rúry a nechajte trochu vychladiť. Stiahnite šupku z paradajok. Pečenú zeleninu preložte aj so šťavou do hrnca a tyčovým mixérom rozmixujte. Cez cedidlo s väčšími otvormi prepasírujte (ale aj nemusíte). Vodou alebo vývarom rozrieďte na potrebnú hustotu a množstvo. Osoľte, pridajte štipku cukru a Balsamico ocot. Ozdobte čerstvou bazalkou.
Čas na prípravu: 30 minút
Výživové hodnoty na 1 porciu: 128kcal, Sacharidy: 20g, Bielkoviny: 5g, Tuky: 4g