Veľmi milo nás prekvapuje váš záujem o recepty s ružičkovým kelom. Táto nádherná jesenná zelenina je bohatá na bielkoviny, má vysoký obsah vlákniny, nízku kalorickú hodnotu (obsahuje až 85% vody) a veľké množstvo vápnika, horčíka, kyseliny listovej a vitamínu C.
Viac sme o nej písali v tomto článku o ružičkovom keli.
Najrýchlejšie pripravíte túto chutnú zeleninu, keď ju očistíte, uvaríte do polomäkka v slanej vode a následne prudko opečiete na masle, alebo kvalitnom oleji. (napríklad 100% repkovom)
Takto pripravený chutí ako príloha k mäsu, rybám, do šalátov, alebo len tak s kvalitnou varenou obilninou (zrná špaldy, jačmenné krúpky, alebo pohánka, pšeno, quinoa…) posypaný s parmezánom.
Ružičkový kel sa výborne hodí do zeleninových polievok s pridaním koreňovej zeleniny, alebo aj len samostatná kelová polievka.
Veľmi častou úpravou zelených ružičiek kelu je zapekanie. Úprimne – vyhýbam sa všetkým takým receptom a to z týchto jednoduchých dôvodov:
- pri príprave je použité veľmi veľa tukov (väčšinou živočíšnych) ako smotana, syry, tavené syry, vajcia, mlieko ,slanina, údeniny a pod.
- spôsobom prípravy sa stráca chuť zeleniny, jedlo obsahuje nadmerné množstvo soli
Veľmi sa teším na dobu keď začnú miznúť recepty na klasické zapekané jedlá.
Nákyp si viete pripraviť aj v rámci racionálneho stravovania a to dokonca aj vo fáze znižovania hmotnosti, teda v období chudnutia. Len si správne nakombinujte potraviny.
Pre celiatikov a ľudí s intoleranciou na potraviny (vajcia, laktóza…) sme pripravili tento
chutný recept. Je výnimočný tým, že je bezlepkový, ale aj svojimi výživovými hodnotami.
Vysoký obsah bielkovín spôsobuje okrem ružičkového kelu, pšeno a hlavne Beluga šošovica – čierna šošovica.
100g tejto šošovice obsahuje až 23g rastlinných bielkovín a minimum tuku. Je zaujímavá svojim sfarbením, používajte ju varenú do šalátov, aby ste zvýšili spotrebuj rastlinných bielkovín. Uvarená má jemnú chuť gaštanov.
Pšenový nákyp s ružičkovým kelom
Budete potrebovať na 4 – 5 porcií:
- 150g pšena – lúpaného prosa
- 400g ružičkového kelu – očisteného – na fotke vidíte správnu prípravu nakrojenia ružičky kelu
- 100g čerstvej mrkvy
- 50g Beluga šošovice
- 2 vajcia (ako náhradu pri intolerancii na slepačie vajcia použite 10ks prepeličích vajec)
- 100ml mlieka (ako náhradu som použila ryžové mlieko Alnatura)
- 125g mozzarelly (pri laktózovej intolerancii ju vynechajte a na posledných pár minút pred dopečením posypte jedlo strúhaným tofu alebo aj ovčím syrom)
- soľ, čerstvé mleté korenie, muškátový orech nastrúhaný, chili
- trochu oleja na vymazanie formy
- mleté orechy na vysypanie formy cca 15g
Postup:
Pšeno dajte variť do dvojnásobku posolenej vody a uvarte do mäkka. Očistený ružičkový kel narežte cez hlúbiky a uvarte ho do polomäkka aj s väčšími kúskami mrkvy v osolenej vode. Do vriacej neosolenej vody dajte variť Beluga šošovicu. Vajcia rozšľahajte v mlieku a mozzarellu nakrájajte na tenké plátky (môžete aj nastrúhať). Zapekaciu misu natrite olejom a dno a boky vysypte mletými orechmi. Vyhrejte rúru na 200 C.
Uvarené pšeno preložte do väčšej misy. Pridajte ružičkový kel, mrkvu, Beluga šošovicu. Do zmesi vajec a mlieka dajte soľ, strúhaný muškátový oriešok, mleté korenie a trochu chilli vločiek a vlejte túto zmes do misy. Jemne premiešajte, ochutnajte a preložte do pripravenej zapekacej misy.
Na povrch dajte mozzarellu. Zapekajte pri 200C cca 20 minút.
Výživové hodnoty na 1 porciu:
1806 KJ = 430 kcal , 47g sacharidov 21,65 g bielkovín a 17,58 tukov