JawonkaV predošlých dvoch článkoch sme písali o tom, že pri úprave hmotnosti je dôležité vedieť to, ako na tom naozaj sme , aké je zloženie nášho tela a podľa toho upraviť stravovanie, pohyb.

Univerzálne jedálničky a stravovacie plány nedokážu splniť individuálne potreby pri chudnutí resp. priberaní. Sme predsa tak veľmi rozdielni a máme iné štartovacie hodnoty a iné potreby.

Aké výsledky nám poskytne meranie na JAWONKE?
Čo sa dozviete o zložení svojho tela po meraní?

JAWON IOI 353 Professional je certifikovaný medicínsky prístroj, ktorý presne meria podiel tuku, svalstva, minerálov, vody a rozloženie v rámci tela.

Woman weighing herself while holding ballonsTak sa pozrime na konkrétny príklad z praxe:
V ambulancii sme mali klientku, 64 ročnú, aktívnu, ktorej problémom bola nadváha a chcela schudnúť o 6-8 kilogramov. Potrebovala to hlavne preto, lebo má problémy s bedrovým kĺbom, ale aj problém s metabolizmom, ktorý si narušila niekoľkými diétami. Bielkovinová, sacharidové vlny striedanie surovej stravy s nedostatkom stravy, prejedanie sa raw koláčikmi, málo pohybu atď. Mohla by som takto pokračovať.

Prvým krokom bolo zistiť, ako na tom naozaj je. Aké je aktuálne zloženie jej tela. Kde má rozložený tuk, koľko svalstva má, ako je na tom so zadržiavaním vody.

Urobili sme jej meranie a vyšli takéto výsledky.
Základné údaje: Vek = 64, Výška = 163cm
Zloženie tela:
Celková hmotnosť  = 68,4kg
Vysvetlenie: Klientka má 4-8kg nad normu, svoju optimálna hmotnosť vzhľadom na vek, výšku. Optimálna hmotnosť je pre ňu v rozsahu 60-62kg. A aj podľa konzultácie s ňou sa pri takejto hmotnosti cíti komfortne a spokojne.

Hmotnosť svalového tkaniva = 41,5kg
Vysvetlenie: Podiel svalového tkaniva má klientka v norme. Takže pri zaradení adekvátneho pohybu jej svaly budú dostatočne spaľovať energiu prijatú z potravy.

Hmotnosť telesného tuku = 23,0kg
Vysvetlenie: Klientka má 6 kg tuku nad hornú hranicu, čo znamená, že klientka trpí nadváhou z tukového tkaniva.

Percento telesného tuku = 33,6%
Vysvetlenie: Klientka má o 3,6% tuku viac ako je horná hranica pre ženy. Zvýšený podiel tuku spôsobuje zdravotné ťažkosti, spomalenie metabolizmu, zadržiavanie toxických látok v tele atď.

Celková telesná voda = 32,7kg
Vysvetlenie: Podiel vody v tele klientky je v norme, takže telo zbytočne nezadržiava nadbytok vody.

Brušná analýza:
Viscerálny (vnútrobrušný) tuk = 93cm2
Vysvetlenie: Horná hranica vnútrobrušného tuku u ženy je 80cm2. Klientka má nadbytok nebezpečného tuku čo môže znamenať zhoršenie zdravotného stavu. Klienta trpí zvýšeným krvným tlakom, únavou, nespavosťou, zhoršeným trávením. atď.

Viscerálny tuk je zodpovedný za väčšinu civilizačných ochorení. Vnútro brucha je obalené tukom a tento utláča orgány a „nedá im dýchať“. Výsledkom dlhodobých problémov v oblasti brucha sú cukrovka, srdcovo-cievne choroby, metabolické problémy, obezita, rakovina…

Stav metabolizmu:
Hodnota bazálneho metabolizmu = 1097kcal = 4607kJ
Hodnota bazálneho metabolizmu = 1390kcal – 1616kcal
optimálna (rozsah od-do v kcal)
Vysvetlenie:
Z uvedeného vyplýva, že klientka má spomalený metabolizmu o cca. 300kcal, čo je pomerne vysoká hodnota, ktorá zodpovedá 1260kJ, čo môže byť napríklad energetická hodnota raňajok, alebo väčšieho olovrantu. Telo spomalilo metabolizmus, nakoľko sa mu nedostáva dostatok živín, dostatok kvalitnej energie. Klientka obmedzila pohyb, jej svaly nemajú dostatok mitochondrií na spaľovanie energie, celkovo sa telo spomalilo. Má zažívacie problémy, problémy s vyprázdňovaním, so spánkom.

Prístroj vygeneruje ďalších viac ako 20 údajov, ktoré sú dôležité pre prácu s klientom, tvorbu pohybového plánu, odporúčania stravovania. Spolu so špeciálnym dotazníkom a testom na určenie metabolického typu tak vieme presne stanoviť výživový plán a jedálniček pre klientku.

Bez pomoci prístroja JAWON by sme nevedeli určiť hodnoty viscerálnho tuku a množstva svalovej hmoty. To sa nedá robiť „od oka“. Sú ľudia, ktorí na pohľad nemajú veľa tuku a až meranie bioimpedančnou metódou ukáže ako majú tuk, svalovinu uložený a rozložený na tele.

Metóda merania je bezbolestná, jej trvanie je pár minút a nevyžaduje od klienta žiadnu námahu. Je vhodné pred meraním cca. 2 hodiny nejesť a nepiť tekutiny. Po meraní si to nahradíte 🙂

Výhodou merania na začiatku je, že vieme presne stanoviť výživový plán klienta. Každý máme iné nároky na príjem jednotlivých živín. Každý sme úplne jedineční. Veľmi dôležité a pri dlhodobom znižovaní hmotnosti je opakované sledovanie merania, aby bolo presne vidieť výsledky snaženia klienta.  Väčšinou dochádza k meraniu každých 14-21 dní podľa dohody s klientom.

Našim cieľom je poskytovať výživový koučing, nielen meranie, váženie a prípravu jedálnička na 7,14, alebo 31 dní.  Verte, že to pomáha dosiahnuť ciele a upraviť hmotnosť na optimálnu, zlepšiť zdravie. Ale o tom čo je úlohou výživového koučingu si prečítate nabudúce…