protein-potravinyTeórií je množstvo. Niekto hovorí, že je to jeden gram na kilogram hmotnosti, niekto, že je to 1,2 prípadne 1,5 pri športe 1,8g na kilogram. Dokonca 2g. A to už je dvojnásobok.

Dokáže to naše telo spracovať a využiť? Alebo? …. čo s tým urobí?

Nadbytočné bielkoviny telo pretvorí na cukor a následne sa jeho nadbytok ukladá do tuku. Skrátka to nie je tak, že telo nadbytočné bielkoviny z tela vylúči.

Zvýšená hladina cukru v krvi navyše je živnou pôdou pre patogénne baktérie, narúša črevnú mikroflóru, nepriaznivo zvyšuje hladinu kvasiniek v tele.

K tomu sa pridruží obrovská záťaž na obličky a z časti tak dochádza k dehydratácii.
A … navyše, vysoký príjem bielkovín stimuluje biochemické procesy, ktoré zvyšujú riziko rakoviny. (bielkoviny sú stavebné kamene, aj pre rakovinové bunky)

Áno, je možné spracovať viac bielkovín, ako bežne telo zvláda, ale na to sú potrebné …. anaboliká, steroidy. Tu už sa dostávame do oblasti dopingu, do oblasti, v ktorej môže dôjsť k ohrozeniu života. A o tom zdravý životný štýl rozhodne nie je.

Koľko bielkovín je tak akurát?

Pre zdravý život a metabolizmus postačuje 1 – 1,4g na kilogram čistej beztukovej hmotnosti.
Je to oveľa lepší výpočet, ako iba prepočet na základe veku a pohlavia, alebo prepočty na základe celkovej hmotnosti. Pretože celková hmotnosť je daná aj hmotnosťou tuku, ktorý máme v tele. (Pozn: Ženy v tehotenstve majú prijímať cca. o 25% viac bielkovín)

Dôležitá poznámka: Vo výžive profesionálnych športovcov je potrebné zvažovať mnoho ďalších aspektov a veľmi presne vypočítať denný prísun bielkovín. Lebo aj bielkoviny môžu byť príčinou udržiavania zvýšenej hladiny tuku v tele u týchto osôb.

Pre správne stanovenie výživových hodnôt je dôležité poznať to, aká je čistá telesná hmotnosť (hmotnosť bez telesného tuku). A potom … veľmi dôležitý je zdroj bielkovín, ktorý použijeme a nakoľko budeme schopní využiť čo najviac bielkovín z tohoto zdroja. Záleží to aj od našej hormonálnej schopnosti, od vnútorného prostredia, rýchlosti metabolizmu, schopnosti tráviť …
Najlepšie je využite kvalitného mäsa z hodnotných rýb, organicky chovaných zvierat, vajec z domáceho chovu, orechov, strukovín. Niektorá zelenina obsahuje tiež vysoký podiel bielkoviny, ktorú vieme využiť. (napríklad aj brokolica 😉 ) Avšak je dôležité vedieť, že najlepšie vieme využiť komplexné bielkoviny z živočíšnych zdrojov a ťažšie tie, ktoré konzumujeme z rastlín.

Ako to potom vyzerá v praxi?
V článku – Na hmotnosti nezáleží – sme písali o tom, prečo je dôležité poznať zloženie tela pomocou komplexnej analýzy. O tom, ako vieme zistiť nielen podiel tuku, ale aj podiel beztukového tkaniva, svaloviny. A práve podiel beztukového tkaniva určuje to, koľko bielkovín denne by sme mali prijímať.

Príklad z článku hovorí aj o žene, ktorá potrebuje schudnúť. V tomto prípade nás však zaujíma to, koľko bielkovín denne by mala prijímať.

Jej beztukové tkanivo je v objeme: 41,8kg To znamená, že by mala táto žena denne prijímať od 42g do 60g kvalitných bielkovín denne. V závislosti na jej pohybovej aktivite, ale aj na jej metabolickom type. Na základe toho potrebuje prijímať správny pomer bielkovín, zdravých a kvalitných tukov a sacharidov s nízkym glykemickým indexom. Zabezpečiť si dostatočný pitný režim, pohybovú aktivitu, relax a kvalitný spánok.

Pravdou je, že v našej oblasti prevládajú väčšinou dva typy ľudí. Buď konzumujeme málo bielkovín a konzumujeme príliš veľa sacharidov spolu s nezdravými tukmi, alebo konzumujeme príliš veľa bielkovín a presýtime sa tiež tukmi, ktoré dopĺňame sacharidmi z potravín s vysokým glykemickým indexom (napríklad aj denné pitie ovocných smoothies).

Zistite koľko jednotlivých živín potrebujete. Spravte si výživový plán, jedálniček, nákupný zoznam a doprajte si tak zdravý život, optimálnu hmotnosť.

No pamätajte, že na to potrebujete individuálny prístup. Univerzálne jedálničky vám nemusia pomôcť a zväčša dlhodobo ani nepomôžu. Každý sme iný aj Vy. Ste jedinečný a taká by mala byť aj Vaša výživa, strava. Vyhľadať odbornú pomoc vám pomôže skrátiť cestu a nedovolí experimentovať na vlastnom tele.

Ak hľadáte spôsob, ako zistiť presné zloženie vášho tela, navštívte nás v našej poradni. (Ambulancii výživy a vitality) Počas polhodinovej konzultácie zistíte, ako na tom ste, koľko živín potrebujete, v akom stave máte metabolizmus a podľa toho viete zlepšiť vašu výživu. Odpovieme Vám na otázky a dáme hodnotné rady. Tešíme sa na Vás. 🙂

Použité zdroje:
http://www.cdc.gov/nutrition/everyone/basics/protein.html
www.mercola.com
http://www.howmuchprotein.com
http://livestrong.com