Zelenina ma vždy lákala krásnymi pestrými farbičkami a prišlo mi to celkom normálne, že sú paradajky červené, alebo žlté, uhorky zelené, baklažán krásne fialový, karfiol biely, brokolica a špenát zelené …
Priznám sa, že až na kurze výživového poradcu som sa dozvedela o význame týchto farieb a ich vplyve na zeleninu a teda aj na nás, keďže ich konzumujeme. Tieto poznatky ma fascinujú, uvedomujem si ako málo vieme o potravinách, ktoré denne jeme a ako málo vieme o prírode a jej sile.
V súčasnosti prebieha množstvo výskumov, ktoré sa usilujú odhaliť účinky fytonutrientov na náš organizmus.
Bielu farbu ovocia a zeleniny spôsobujú fytonutrienty, a najznámejšie v tejto farebnej skupine sú:
- Alicín – ten je v cesnaku a cibuli, kde spôsobuje ich štipľavú vôňu, ktorou túto zeleninu ochraňuje pred škodcami. Táto zložka má účinok na znižovanie krvného tlaku, je vhodná pri liečbe kôrnatenia ciev, má antibakteriálne účinky, má protiplesňové ako aj antivirózne účinky.
- Quercertín je bioflavonoid a má antialergické účinky – pôsobí na stabilizáciu bunkových membrán a zabraňuje uvoľňovaniu histamínu a iných látok spôsobujúcich alergické reakcie.
Má protirakovinové pôsobenie (rakovina prostaty, rakovina pľúc) – popísané v dokumentáciách. Priaznivo pôsobí na zápaly prostaty a celej vylučovacej sústavy. A bolo zistené ďalšie protirakovinové pôsobenie (in vitro = „v skúmavke“) – pre rakovinu prsníkov, vaječníkov, hrubého čreva, tenkého čreva, konečníka, mozgu, leukémie.
Je dôležitý pre diabetikov, pretože má schopnosť zvyšovať sekréciu inzulínu a zabraňuje kumulácii sorbitolu (látka zastúpená v kôstkovom ovocí), ktorý u diabetikov narušuje nervy, sietnicu, obličky.
Ako jeden z významných bioflavonoidov je nevyhnutý pre využitie vitamínu C. - Lignany majú estrogénne (hormonálne) účinky a keďže sa nachádzajú v rastlinách radíme ich k fytoestrogénom. Posilňujú však aj imunitu, majú antibakteriálne účinky, bránia rastu plesní a parazitických húb, pôsobia ako antioxidanty.
Bolo toho veľa, takže malé zhrnutie.
Fytonutrienty tejto skupiny pozitívne ovplyvňujú hlavne:
- stavbu a pevnosť kostí
- hormonálnu činnosť
- srdcovo – cievny systém
- funkčnosť a zdravie pečene
- činnosť tráviaceho traktu
Zdroje nájdete v zelenine: cesnak, cibuľa, šalotky, chren, zeler, patizón, petržlen, paštrnák, biela reďkev, čierny koreň, karfiol, špargľa, fenikel …
Usilujte sa každý deň o jednu porciu zeleniny z tejto, je to najlepšia prevencia zdravia.
A jeden recept pre vás s použitím sezónnej zeleniny bielej špargle.
Špargľové rizoto.
Toto sezónne jedlo z vynikajúcej špargle, doplnené zeleninou podľa chuti je ľahkým a chutným sviatočným obedom. Pridajte si kúsok grilovaného hydinového mäsa alebo ryby, čím doplníte potrebné proteíny.
Čo budete potrebovať na 2 porcie:
- 100g Mrkvy
- 400g Špargle
- 10g Masla
- 100g Mrazeného hrášku
- 50ml kvalitného bieleho vína
- 3ml kvalitného extra panenského olivového oleja
- 110g ryže na rizoto Arborio
- soľ, korenie
- 10g čerstvej petržlenovej vňate
- 20g parmezánu
- 40g šalotky
Príprava:
Očistite mrkvu a nakrájajte ju na drobné kúsky. Špargľu očistite, konce odrežte a nakrájajte na kúsky asi 2 cm dlhé. Šalotku očistite a nakrájajte na drobno, pridajte ju na rozohriaty olej a restujte do sklovita.
Pridajte rizotovú ryžu Arborio a spolu ešte minútku restujte a podlejte suchým bielym vínom a za stáleho miešania nechajte odpariť alkohol z vína, pridávajte v malých množstvách vodu (alebo domáci vývar) a stále miešajte. Keď je ryža polomäkká pridajte mrkvu a špargľu a stále po troche podlievajte a miešajte. Pred ukončením vmiešajte hrášok.
Keď je zelenina mäkká, ale nie rozvarená vmiešajte kúsok studeného masla a dobre premiešajte (získate tým hodvábnu jemnosť jedla).
Na tanieri posypte nasekanou petržlenovou vňaťou a strúhaným parmezánom.
Doba prípravy: 35 minút
Výživové hodnoty na 1 porciu: 406kcal, Sacharidy: 57g, Bielkoviny: 15g, Tuky: 9g
Mohlo by vás tiež zaujímať: